Histeroskopija
Novi pogled
Nove mogucnosti
Novi pristup
DVD zapis
u dijagnostikovanju i lecenju vaseg problema
Histeroskopija i interventna histeroskopija su metode direktne vizualizacije unutrasnjosti kanala grlica materice i same materice. Pored mogucnosti unutrasnje inspekcije/pregleda organa, ove metode pruzaju mogucnost uzimanja biopsije, uklanjanja endometrijalnih i cervikalnih polipa, resekcije septuma i priraslica, uklanjanja submukoznih i nascentnih mioma i td. Histeroskopija je uglavnom bezbolna i izvodi se u lokalnoj anesteziji. Interventna histeroskopija se izvodi u opstoj ili lokalnoj anesteziji. Svi pregledi i intervencije se snimaju na kompakt disku u DVD formatu, tako da je rezultat histeroskopije dostupan za naknadne konsultativne preglede od strane drugih lekara ukljucujuci ginekologe i patologe.
Indikacije za histeroskopiju i interventnu histeroskopiju uglavnom obuhvataju stanja i oboljenja kao sto su:
1. Endometrijalni polipi
2. Cervikalni polipi
3. Submukozni miomi
4. Nascentni miomi
5. Ciljana biopsija endometrijuma
6. Asermanov sindrom
7. Nejasni oblici steriliteta
8. Proksimalne obstrukcije jajovoda
9. Anomalije materice
10. Abnormalna uterusna krvarenja
11. Maligna oboljenja kanala grlica
12. Maligna oboljenja sluzokoze materice
13. Uklanjanje spirale
14. Priprema za IVF
Protocna dijagnosticka i interventna histeroskopija je samo jedna od metoda vizualizacije unutrasnjosti materice. Za razliku od kontaktne i tzv. gasne histeroskopije, protocna histeroskopija pruza najveci komfor pri radu uz najvecu bezbednost pacijenta. Prednosti protocne histeroskopije su uglavnom sadrzane u dobroj vizualizaciji operativnog polja i preciznoj distenziji uterusa sto daje trecu dimenziju matercnoj supljini. Iz ovih razloga protocna histeroskopija pruza najveci komfor pri izvodjenju histeroskopskih intervencija. U nasoj ordinaciji primenjujemo iskljucivo metodu protocne histeroskopije i interventne histeroskopije. Kontraindikacije za histeroskopiju su malobrojne i uglavnom su svedene na postojanje trudnoce i aktivnih infekcija genitalnog trakta pocevsi od kolpitisa do adneksitisa i parametritisa.
Nezeljeni efekti i komplikacije su opisane u malom broju slucajeva. Najcesce komplikacije su u vidu matericnih kontrakcija koje pacijent registruje kao bol u donjem delu trbuha. Komplikacije kao sto su hipotermija, hiperhidracijski sindrom, krvarenja i diseminacija infekcije veoma su retke i relativno jednostavne za lecenje.
Priprema pacijentkinje za histeroskopiju podrazumeva brijanje i apstinenciju od jela i pica u trajanju od najmanje 5 sati ako se intervencija izvodi u opstoj anesteziji. Osim toga neophodan je i uredan nalaz vaginalnog i cervikalnog brisa. Optimalno vreme za izvodjenje histeroskopije je prvi dan nakon prestanka menstrualnog krvarenja. Potrebe za hormonskom pripremom zavise od indikacija za historoskopiju.
Svaka faza intervencije belezi se na kompakt disku u DVD formatu koji se predaje pacijentu uz izvestaj. Ova tehnologija omogucava kasniji konsultativni pregled snimljenog materijala od strane drugih ginekologa i/ili lekara drugih specijalnosti. Ovo je posebno vazno za pacijente koji se pripremaju za neku od procedura asistirane reprodukcije kao sto je In Vitro Fertilizacija (IVF).
Postintervencijekse tegobe su uglavnom blage ili ne postoje. Bol slabijeg intenziteta i oskudno krvarenje su najcesce postintervencijske tegobe.
Priperma kanala grlica materice za histeroskopiju kod zena koje nisu radjale se moze sprovesti prostaglandinima. Medjutim, danas su instrumenti za histeroskopiju ekstremno malog dijametara (3-5 mm) tako da potreba za bilo kakvom pripremom prostaglandinima gotovo da i ne postoji.
Kliknite na mapu da nas lakse pronadjete.